Zvíře na chov/mazlíka/show?

průkaz původu

Již nějakou dobu mám v hlavě, že bych chtěla napsat článek o tom, jak je to s těmi bengálkami /kočkami obecně/ a jejich rozdělením na chovné, mazlíky a na výstavu.

Toto téma je často diskutované mezi chovateli i mezi ostatními. Není se čemu divit, co člověk, to názor, to pohled, tak pokud chcete, můžete si přečíst můj pohled na věc z mé zkušenosti.

U koček s průkazem původu se můžete setkat s inzerátem, který říká, že je koťátko určené pouze k chovu atd. a jelikož to bývá v poslední době často, tak tím s dovolením začnu.

Zprvu si rozklíčujeme pojmy chovatel a majitel, to je myslím důležité a často zaměňované.

Chovatel daného zvířete je ten, u kterého se koťátko narodilo a majitel je ten, který si zvíře koupí. Já jsem tedy chovatelkou, ale zároveň majitelkou zvířat, která jsem si koupila.

Kotě do chovu

Koťátko, které je určené do chovu jistě nebude kastrované a nebo ve smlouvě nebude podmínka, že jej máte do nějaké určité doby vykastrovat. Koťátko je určeno jako pokračovatel genetické linie.

Na co se soustředit před koupí

Před koupí chovného zvířete je fajn se podívat na organizace, které zaštiťují chov a podívat se na podmínky, které k úspěšnému chovu mají. Je tedy nutné se zaregistrovat, zaregistrovat se i jako "chovatelská stanice" a případně splnit jiné, další podmínky. Dobré je se informovat, zda Vám chovatel nabízí zvíře,které ve Vámi zvolené organizaci půjde zaregistrovat a za jakých podmínek (to by bylo na mnoho dalších článků) :D. Já chovám od počátku pod FIFe, resp. SCHK, tedy mám vše "v češtině a za humny:D)

U koupě zvířete do chovu je vhodné zvážit, kdo bude budoucím partnerem/partnerkou, tedy je dobré mít přehled, zda najdete "manžela" nebo dostatek partnerek, kteří budou s Vaším nepříbuzní.

Podmínky koupě

Vlastnictví Vás opravňuje ke krytí a  tedy k dalším potomkům zplozeným Vaším miláčkem. V kupní smlouvě můžete mít omezení prodeje následníků, popřípadě omezení k dalšímu nakládání/prodeji.

Bývá běžné, že nemůžete prodávat koťátka do lokality, ze které je koupené zvíře. Chovatel si tímto krokem chce zamezit neřízenému šíření jedné genetické linie na jednom místě. Mohou z toho být v budoucnu komplikace, kdy bude v jedné zemi mnoho geneticky podobných zvířat a bude tam velmi omezený výběr chovného páru.

Často bývá omezení, že koťátka ze spojení není možné prodat na mazlíky bez předchozí kastrace. Tím chce chovatel zamezit zneužití zvířátka prodaného na "mazla" na chov bez PP.

I další omezení jsou jistě možná.

Zdravotní podmínky

Zvíře, které je prodáno do chovu musí splňovat podmínky chovu. Každá organizace, která zaštiťuje chov má podmínky, za kterých je možné na každé rase chovat. Může se jednat o kombinaci barva oka a srsti- například sněžná (lynx) bengálka nikdy nesmí mít jinou barvu oka než modrou. Může se jednat o různé deformity (zálomek na ocasu, více prstíků na tlapce,...)Zvíře by v žádném případě nemělo mít kýlu. - vše je dohledatelné v chovatelských řádech.

Na kotě do chovu byste měli dostat určité záruky na zdraví popř.na tom, že zvíře je chovu schopné - tedy je/bude plodné.

Zvíře do chovu bych jistě nekupovala bez doložení různých testů a vyšetření rodičům, popř. Vašeho budoucího miminka. Může se stát, že nebudete vyšetření požadovat a následně zjistíte, že je Váš chovný jedinec nositelem nějaké nemoci popř. má genetickou dispozici pro onemocnění, popř. po Vás bude testy vyžadovat majitel/chovatel budoucího partnera Vašeho zvířete. - PRA-B, PKDef,... Výsledek genetického testu, který říká, že je jedinec nositelem ještě neznamená, že není vhodný do chovu, ale je nutné s informací pracovat. (Testy - v této laboratoři netestuji, ale jsou zde informace v čekém jazyku)

Chovná zvířata, tedy nekastrovaná, se často brzy dožadují páření. Slyšela jsem o případech, kdy kočka začne v 5ti měsících mrouskat a kocour v půl roce značkovat. Bengálky jsou zpravidla teritoriální a temperamentní,tedy těžko jejich touhu přeslechnete nebo přečuchnete.

Dle vyhlášky č. 21/2013 Sb. je reprodukce u kocourů i koček možná od věku 1 roku, pokud to jinak nestanoví veterinární lékař. Podmínky stanovené vyhláškou a k ní vztahujícímu se zákonu může zpřísnit organizace, pod kterou se rozhodnete registrovat.

Dle zkušeností vím, že kocour, aby byl spokojen, měl by mít ročně cca 4 nevěsty.  Kočka dlezákonných předpisů může mít koťata maximálně 3x v průběhu 2 let.

Jistě jste někdy slyšeli noční naříkání koček a kocourů. Počátky říje mohou být velmi brzké, jak jsem již napsala. Kocouři většinou trpí "jen" psychicky, že chtějí a nemají, u kočiček je to trochu komplikovanější.

Kočka, která říjí často nemyslí na nic jiného než na "nedostatek kocourů". Není neobvyklé, že kočky v tomto období nežerou, téměř nespí, velmi hlasitě se dožadují kocoura a v tom nejhorším případě se mohou "promrouskat" k zánětu dělohy (Pyometra).

Nejen mou zkušeností je, že kočky, které začnou mrouskat velmi brzy (před 9 tým měsícem) mají častější sklony k pyometře a jejich potenciální následovnice v chovu také. Z toho důvodu u těchto zvířat doporučuji kastraci. Pyometra je v některých případech ""léčitelná"", ale tím, že u kočky uměle vyvoláte stahy dělohy, aby odešel komplet zánět z těla ven a následně zvířeti aplikujete antibiotika. Dle veterináře je jedinou léčbou pyometry úspěšný porod. Tedy kočičku, které vyvoláte stahy dělohy pro vyčištění zánětu musíte co nejdříve nakrýt , jinak je pyometra pravidelně vrací. 

Chovné zvíře by mělo splňovat i povahové vlastnosti. Vzhledem k tomu, že je dokázané, že řada povahových vlastností je dědičná, tak by chovný jedinec neměl být příliš plachý, bojácný,nikdy ne agresivní a měl by být ochotný se sebou nechat manipulovat.

Vzhled chovného zvířete

Chovné zvíře by jistě nemělo mít estetické vady, které je možné, že bude předávat dále na svým potomkům. Jistě by mělo splňovat standard plemene. Nikdy nic není dokonalé. Chov je o tom, snažit se přiblížit ideálu, odchovat toho TOP potomka. Z toho vyplývá, že nejde ani tolika o vzhled chovného zvířete, jako o to, jaké potomky po něm očekáváte. Je možné přimhouřit oko nad nějakou nedokonalostí, když víte, že ji "vychytáte" složením chovného páru. 

Chovatel by měl mít chovatelský cíl. To, čeho by rád docílil, jak by měl ten cíl vypadat, jaké by měl mít vlastnosti a podle toho vybírá chovný pár.

Tedy chovné zvíře může být i to, které by na výstavách nedostalo mnoho bodů, ale jistě by to nemělo být zvíře, které by bylo neposouzené nebo diskvalifikované z výstavy.

Cena koťátka do chovu

Cena chovného zvířete je vždy vyšší než cena koťátka prodávaného jako mazlíček -  i když s ním má vlastně chovatel nižší náklady, neb nezajišťuje kastraci :D 

V ceně bývá zohledněna právě genetická výbava koťátka. Může se jednat o kotě z nezvyklého spojení, nesoucí nezvyklé/neběžné genetické predispozice barev, jedinečnost spojení, náklady na krytí, náklady vynaložené za rodiče, provedené genetické a jiné testy, výstavy a ocenění, která mohou rodiče mít.

Otestovat můžete řadu věcí a je otázkou, zda chovatel do těchto testů zainvestuje nebo ponechá testy na majiteli. Pokud máte zájem o chov různých barevných variet, není nic jednoduššího než požadovat test barev ať víte, jaké barvičky Vaše budoucí chovné zvíře nese a může Vám je při výběru správného protějšku dát. (Testy - v této laboratoři netestuji, ale jsou zde informace v čekém jazyku)

Cenu mohou ovlivnit i případná omezení, která Vám může chovatel stanovit nebo případná nositelství genetických nemocí.

Co jsem zatím "vypozorovala", tak cena chovného zvířete z České republiky je 25.000 - 80.000 (může být i vyšší) - - spodní hranice většinou značí budoucí náklady na koťátko, nějaká omezení.

 Mazlíček

Koťátko, které je nabízené jako "mazlíček" je často v inzerátech označen jako PET.

Na co se soustředit před koupí

Chovatelé (které já považuji za zodpovědné chovatele) buď koťátka před odchodem do nových rodin kastrují nebo mají tuto podmínku v kupní smlouvě a požadují doložení potvrzení kastrace od nových majitelů.

U nás kastruji koťátka před odchodem do nové rodiny. Většina chovatelů má podmínku kastrace do věku 6 nebo 9 měsíců. Je dobré se domluvit s veterinárním lékařem, zda je ochoten/schopen Vám v tomto věku kotě vykastrovat. Stále velké množství veterinárních lékařů doporučuje kastraci až po dosažení fyzické dospělosti. (Za mě je toto nesmysl, neb kocouři dospívají kolem 3 roku života a veterináři s tímto názorem kastrují v roce. Ve 3 měsících jsme kastrovali desítky koťat a nevím o jediném problému s tím spojeném - ale o tom článek není :D )

Je vhodné chovatele navštívit, vidět v jakých podmínkách chová, jak se Váš budoucí parťák chová ve smečce, zda je kontaktní nebo sólista.

Zdravotní podmínky

Koťátko prodávané na mazlíka by mělo být odchováno se stejnou péčí jako ostatní koťátka. Hrozí mu stejná rizika jako ostatním  Lze předpokládat, že výsledky testů nebudete potřebovat pro další využití, ale i tak by rodiče měli testy mít.

Může, ale NEMUSÍ se jednat o "slabší" koťátko, které se třeba narodilo s menší hmotností než sourozenci, o kotě, které prodělalo infekci jako malé (dostávalo antibiotika, která mohou ovlivnit budoucí reprodukci), nekorektní ocas (zatuhlá špička ocasu),... Chovatel by Vás o tom měl informovat i když  ve většině případech to nijak koťátko v budoucím spokojeném životě neovlivní.

Vzhled mazlíčka

Nikde není uvedeno, jak by mělo kotě prodané na "mazlíčka" vypadat. Pravdou ovšem je, že může, ale NEMUSÍ mít exteriérové vady, které by se mohli v dalším chovu objevit /medailon - bílá skvrna v srsti, jinak rostoucí zub, zbarvení oka, které není dovolené k barvě srsti,...), koťátko může mít ne zcela dokonalé tvary, které vyžaduje nebo doporučuje standard plemene - větší ouška, úzce posazená, velké kulaté oko, nekorektní profil, kresba s vadami. 

I kotě, které odchází od chovatele jako mazlíček může být naprosto dokonalé, jen mu chce dopřát život bez páření a bez výstav.

Cena PET koťátka

Cena je a nemusí být ovlivněna vzhledem koťátka, kresbou jakou má, zda chovatel kastruje koťátko nebo toto nechává na nových majitelích. V ceně může být zahrnut průkaz původu (ne každá organizace vydává všem zvířatům průkaz původu, nekterá jsou jen regostrovaná (TICA)), zda chovatel zvíře čipuje, jakou vakcínu použije a zda je mu vystaven pas nebo průkaz původu.

Cena v České republice se pohybuje 7.000-25.000,- Kč - spodní hranice většinou značí budoucí náklady na koťátko, nějaká omezení.

Koťátko, které odchází na mazlíka je často vybíráno podle sympatií, podle kukuče a bývá to láska na první pohled. Chovatel, který je s celým vrhem dnes a denně by Vám měl říct, jaký Váš šampion je, jak se projevuje a zda je tedy pro Vás tím vhodný, k Vašemu stylu života.

 Show/Výstavní

Kotě, které ve s show kvalitě by mělo být po estetické stránce co nejvíce odpovídající standardu. U takto označeného koťátka by měl být chovatel přesvědčen, že je to zvíře, ze kterého na výstavě "padno na zadek" a budete sbírat medaili/pohár za medailí/pohárem. (článek o standardu mám také v přípravě)

Označení tedy nic neříká o tom, zda se jedná o PET nebo chovné zvíře.

Pokud má majitel zájem a ambice účastnit se výstav, je jistě vhodné se zeptat, zda je jeho vybraný miláček vhodný i na výstavy, i když není označen jako SHOW, tak s každou kočkou (i domácí) se za splnění pár podmínek, můžete účastnit výstavy koček.

I kastrovaná zvířata mají své soutěže, svá ocenění a nic jim nebrání sebrat pohár chovnému zvířeti a vyhrát celou mezinárodní nebo světovou výstavu.

Budoucí člen rodiny, ať je v jakékoliv kvalitě, s Vámi bude žít řadu let, proto je vhodné bedlivě vybírat chovatelskou stanici, které se svěříte do rukou. Ani skutečnost, že je koťátko s PP neznamená, že se nemůže přihodit zdravotní komplikace, že budete řešit nevhodné chování a chovatel by měl být ten, který Vám pomůže. Řada lidí, kteří chtějí ušetřit a koupí si zvíře bez PP, tak se nemá na koho při komplikacích obrátit.

Chovatel Vám může pomoci i s výběrem vhodného chovného páru, může Vám pomoci s administrativou spojenou se založením chovatelské stanice, může vám pomoci při přípravě na výstavu.

Koupě i prodej je vždy o svobodné vůli obou stran. Je jen na Vás a na prodávajícím, jaké podmínky si ujednáte a je na Vás a protistraně s čím budete nebo nebudete souhlasit. Bohužel i zde platí: "Po bitvě je každý generál". Chovatel i majitel jsou "jen" lidé, mohou udělat chybu, může se něco pokazit a je vždy jen na domluvě, jak bude vztah majitel-chovatel-zvíře dál pokračovat.

© 2025, Whinecat. Veškerá práva vyhrazena. Tento web vytvořila StaWEBnice.

Search